Habib Makina; 1980 yılında kurulmuştur. Şirketimiz ALMANYA/BDS MASCHINEN GmbH. Şirketinin 25 yıldır ilk ve tek Distribütörü olarak çalışmalarına devam etmektedir. Habib makina manyetik matkap ve kaynak ağzı açma makinalarında Türkiye’nin önde gelen distribütörüdür.
Habib makina her zaman sektör için önemli rolü üstlenmektedir. İşin doğru ve zamanında yapılması çok önemlidir. Bu bağlamda Habib makina eğitim çalışmalarına önem vermektedir. Bununla ilgili olarak uzman arkadaşlarımızdan sizlere bazı tavsiye ve yol gösterici bilgiler iletmekteyiz.
Kaynağa hazırlığın en önemli 2 noktası ;
– Kaynak yerinin temizlenmesi
– Kaynak ağızlarının açılması
Kaynaktan önce ve sonra temizlik çoğu zaman kaynak çoğu zaman kaynak işleminin en önemli kısmıdır. Kaynak edilecek malzemeleri temizlemenin 2 yolu vardır. Bunlar kimyasal ve mekanik yollardır. Her iki yöntemde kullanılabilir pratik yöntemlerdir.
Kaynak ağızlarının açılması aşamasında birden fazla yöntem bulunmaktadır. En önemli konu doğru ve düzgün pozisyona getirmektir.
Kaynak ağızları soğuk olarak da taşla, kesici plastik daire (dişsiz) testere ile ve sırf kaynak ağızlarını açmak için imal edilmiş özel frezelerle açılır. Bunlardan başka basınçlı hava darbeli olarak çalışan keskiler de kullanılır.